Statistikk innhold

Statistikk om

Utenrikshandel med varer

Utenrikshandelsstatistikken viser utviklingen i Norges varehandel med utlandet, målt i verdi og mengde. Den gir informasjon om import og eksport av varer, samt landfordelt handel.

Oppdatert: 15. oktober 2026
Neste oppdatering: 16. november 2026

Utvalgte tall fra denne statistikken

  • Utenrikshandel med varer. Måned og hittil i år
    Utenrikshandel med varer. Måned og hittil i år1
    Milliarder kronerEndring i prosentMilliarder kroner - hittil i årEndring i prosent - hittil i år
    September 2026August 2026 - September 2026September 2025 - September 2026September 2026September 2025 - September 2026
    Eksport207,78,853,31 560,915,8
    Råolje56,332,160,6418,926,1
    Naturgass79,42,1135,6541,722,2
    Skip og oljeplattformer0,0-75,0.0,9332,4
    Fastlandseksport70,90,47,4594,74,5
    Fisk, krepsdyr, bløtdyr17,012,30,0127,41,7
    Import102,713,66,2847,03,4
    Skip og oljeplattformer0,0-100,0.0,4-71,9
    Handelsbalansen105,04,4170,5713,935,1
    Handelsbalansen fastland-31,8-60,9-3,6-252,0-1,3
    1Tallene for skip og oljeplattformer er ufullstendige ved publisering av månedstall og tall for hittil i år. Dette skyldes måten data samles inn på. Derfor kan tall for disse varene senere bli endret mye.
    Standardtegn i tabeller
  • Import av varer, varegrupper etter FNs standard-inndeling for varehandel. Måned og hittil i år
    Import av varer, varegrupper etter FNs standard-inndeling for varehandel. Måned og hittil i år1
    Millioner kronerEndring i prosentMillioner kronerEndring i prosent
    September 2025September 2026September 2025 -September 2026Hittil i årSeptember 2025 -September 2026
    September 2025September 2026
    I alt96 698102 6816,2819 166847 0033,4
    Av dette:
    Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)00.1 317371-71,8
    Import utenom skip og oljeplattformer96 698102 6816,2817 849846 6333,5
    0 Matvarer og levende dyr7 5177 274-3,265 03962 644-3,7
    00 Levende dyr, utenom gruppe 03202632,020625222,2
    01 Kjøtt og kjøttvarer256232-9,41 9242 81846,5
    02 Meierivarer og egg255240-6,22 1662 164-0,1
    03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr58981037,55 5055 9878,8
    04 Korn og kornvarer849802-5,57 6687 038-8,2
    05 Grønnsaker og frukt1 4101 269-10,015 27214 694-3,8
    06 Sukker, sukkervarer og honning284260-8,72 2892 071-9,5
    07 Kaffe, te, kakao, krydderier1 021873-14,58 4346 462-23,4
    08 Dyrefor (unntatt umalt korn)1 9541 880-3,814 51514 182-2,3
    09 Forskjellige matvarer8788830,57 0596 976-1,2
    1 Drikkevarer og tobakk1 3011 232-5,311 81511 264-4,7
    11 Drikkevarer823805-2,17 9777 701-3,5
    12 Tobakk og tobakksvarer478427-10,73 8383 563-7,2
    2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer5 7115 7250,250 01850 7961,6
    21 Huder, skinn og pelsskinn, rå54-15,934340,7
    22 Oljefrø og oljeholdige frukter26961-77,42 2661 940-14,4
    23 Rågummi152563,6170170-0,2
    24 Tømmer, trelast og kork484458-5,54 5314 095-9,6
    25 Papirmasse og papiravfall3113-57,2468343-26,7
    26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd212310,01391390,0
    27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler5956509,25 2505 4143,1
    28 Malmer og avfall av metall3 9014 1807,233 79435 3344,6
    29 Animalske og vegetabilske råvarer390311-20,33 3643 326-1,1
    3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm5 5039 58474,244 25861 67839,4
    32 Kull, koks og briketter273253-7,42 9572 359-20,2
    33 Mineralolje og mineraloljeprodukter4 6988 17874,136 44645 85025,8
    334 Mineraloljeprodukter, raffinerte2 8846 185114,426 73035 69133,5
    34 Gass, naturlig og tilvirket211145-31,31 7741 541-13,2
    342 Flytende propan og butan13962-55,41 320949-28,1
    35 Elektrisk strøm3211 009214,73 08011 928287,2
    4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks1 5941 7258,212 22012 9325,8
    41 Dyrefett og -oljer854720-15,75 0824 696-7,6
    42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert68786826,56 1037 02215,0
    43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet54137155,61 0341 21417,4
    5 Kjemiske produkter10 77110 746-0,288 74692 1443,8
    51 Organiske kjemiske produkter1 0851 1374,79 1949 2981,1
    52 Uorganiske kjemiske produkter910886-2,78 3388 7174,5
    53 Farge- og garvestoffer455446-2,03 8243 8460,6
    54 Medisiner, farmasøytiske produkter3 4663 227-6,926 79027 1251,2
    55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter1 3401 265-5,611 09710 942-1,4
    56 Kunstgjødsel568466-17,94 3934 7929,1
    57 Plastråstoffer5856307,75 0615 1612,0
    58 Plast, halvfabrikata836835-0,27 0657 0950,4
    59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt1 5251 85421,612 98515 16916,8
    6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale13 78411 812-14,3108 52598 505-9,2
    61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn334534,328331310,4
    62 Varer av gummi, i.e.n.8739073,96 5946 6540,9
    63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)8088707,76 8306 8330,0
    64 Papir, papp og varer derav9299380,97 8637 661-2,6
    65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer977959-1,98 8528 255-6,7
    66 Varer av ikke-metalliske mineraler1 1851 142-3,69 5458 973-6,0
    67 Jern og stål2 6301 966-25,320 76215 978-23,0
    68 Metaller, unntatt jern og stål1 0711 1053,210 22011 54012,9
    69 Varer av metaller, i.e.n.5 2763 880-26,537 57432 298-14,0
    7 Maskiner og transportmidler34 60739 31813,6308 286328 4396,5
    71 Kraftmaskiner og -utstyr1 4841 70614,915 51517 42412,3
    72 Maskiner for spesielle industrier2 9932 816-5,927 46727 338-0,5
    73 Metallbearbeidingsmaskiner278256-7,72 4652 5132,0
    74 Andre industrimaskiner og -utstyr5 9255 737-3,248 98948 827-0,3
    75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr4 5916 03931,531 01043 72641,0
    76 Telekommunikasjonsapparater3 2033 3594,927 85129 1824,8
    77 Elektriske maskiner og apparater6 2316 7558,452 13754 6934,9
    78 Kjøretøyer for veg8 79011 20227,484 44491 6788,6
    781 Biler og andre motorkjøretøyer hovedsakelig konstruert for transport av personer5 3227 51241,249 02155 79813,8
    79 Andre transportmidler1 1121 44830,218 40813 059-29,1
    8 Forskjellige ferdigvarer13 01913 3952,9106 817105 720-1,0
    81 Prefabrikerte bygninger991868-12,47 6746 807-11,3
    82 Møbler og deler1 6831 680-0,214 90514 364-3,6
    83 Reiseeffekter, vesker og liknende23626211,22 2572 034-9,8
    84 Klær og tilbehør til klær2 8202 639-6,420 44119 593-4,1
    85 Fottøy737624-15,35 6085 113-8,8
    87 Vitenskapelige og tekniske instrument2 2762 3222,020 53320 186-1,7
    88 Fotografiske og optiske artikler, ur4444532,03 9104 0593,8
    89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.3 8324 54618,631 49033 5636,6
    9 Andre varer og transaksjoner2 8921 870-35,423 44422 883-2,4
    91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00.00.
    93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art2 7171 708-37,122 03121 003-4,7
    96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler2359,0376472,0
    97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)173158-8,51 3761 81632,0
    1FNs standard-inndeling er Standard International Trade Classification, Revision 4 (SITC, Rev. 4)
    Standardtegn i tabeller
  • Eksport av varer, varegrupper etter FNs standard-inndeling for varehandel. Måned og hittil i år
    Eksport av varer, varegrupper etter FNs standard-inndeling for varehandel. Måned og hittil i år1
    Millioner kronerEndring i prosentMillioner kronerEndring i prosent
    September 2025September 2026September 2025 -September 2026Hittil i årSeptember 2025 -September 2026
    September 2025September 2026
    I alt135 527207 70953,31 347 5661 560 88715,8
    Av dette:
    Råolje (del av SITC 333)35 06456 31260,6332 218418 94426,1
    Naturgass (SITC 343)33 70279 396135,6443 332541 74522,2
    Naturlige gasskondensater (del av SITC 333)7381 08847,42 7384 57267,0
    Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)02.219948332,9
    Fastlandseksport66 02370 9127,4569 059594 6784,5
    0 Matvarer og levende dyr18 38518 284-0,5135 411137 5101,6
    00 Levende dyr, utenom gruppe 0361065,77065-7,6
    01 Kjøtt og kjøttvarer5548-12,0431422-2,1
    02 Meierivarer og egg8366-20,9557532-4,4
    03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr16 98216 9900,0125 187127 3581,7
    04 Korn og kornvarer8480-3,77377410,5
    05 Grønnsaker og frukt283216,721124114,0
    06 Sukker, sukkervarer og honning76-20,05751-9,5
    07 Kaffe, te, kakao, krydderier8171-12,1640548-14,3
    08 Dyrefor (unntatt umalt korn)699665-4,84 6004 9377,3
    09 Forskjellige matvarer361316-12,52 9222 617-10,5
    1 Drikkevarer og tobakk13097-25,61 041912-12,4
    11 Drikkevarer12492-26,0982859-12,6
    12 Tobakk og tobakksvarer54-17,75954-8,6
    2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer2 5722 92813,823 82424 4432,6
    21 Huder, skinn og pelsskinn, rå27295,5184174-5,3
    22 Oljefrø og oljeholdige frukter41-86,1114-59,1
    23 Rågummi6714,25439-27,6
    24 Tømmer, trelast og kork864742-14,17 0017 0751,1
    25 Papirmasse og papiravfall2953001,43 1633 046-3,7
    26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd28308,2252222-11,7
    27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler50568936,44 3234 297-0,6
    28 Malmer og avfall av metall7991 09637,38 0119 04412,9
    29 Animalske og vegetabilske råvarer4435-20,7825542-34,4
    3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm75 886148 15895,2852 3721 056 65124,0
    32 Kull, koks og briketter01201,85515-72,2
    33 Mineralolje og mineraloljeprodukter39 32464 21763,3376 000478 20427,2
    334 Mineraloljeprodukter, raffinerte3 4916 76993,940 63154 21833,4
    34 Gass, naturlig og tilvirket34 65881 455135,0457 247557 15421,8
    342 Flytende propan og butan8521 929126,412 67914 17811,8
    35 Elektrisk strøm1 9042 48630,519 06921 27811,6
    4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks56568120,54 1214 66313,1
    41 Dyrefett og -oljer25731723,61 8222 19720,6
    42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert54132143,86396938,3
    43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet255233-8,71 6601 7736,9
    5 Kjemiske produkter6 7696 9342,463 71063 8570,2
    51 Organiske kjemiske produkter1 3561 49910,613 68614 2574,2
    52 Uorganiske kjemiske produkter950874-8,09 2868 333-10,3
    53 Farge- og garvestoffer2142265,61 9402 0184,0
    54 Medisiner, farmasøytiske produkter1 0981 041-5,29 9249 549-3,8
    55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter2602818,12 4142 312-4,2
    56 Kunstgjødsel2 ::::::
    57 Plastråstoffer6797033,56 2776 4102,1
    58 Plast, halvfabrikata19322214,81 7251 7390,8
    59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt2 0182 0883,418 45819 2374,2
    6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale14 36812 124-15,6100 956105 3264,3
    61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn87-12,67855-28,9
    62 Varer av gummi, i.e.n.146143-1,81 0291 0855,5
    63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)257233-9,62 0522 045-0,3
    64 Papir, papp og varer derav578495-14,45 3164 782-10,1
    65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer256248-3,52 0652 061-0,2
    66 Varer av ikke-metalliske mineraler2622640,72 2521 969-12,6
    67 Jern og stål2 0671 270-38,514 62812 765-12,7
    68 Metaller, unntatt jern og stål7 1548 18014,362 12171 95615,8
    69 Varer av metaller, i.e.n.3 6391 285-64,711 4158 609-24,6
    7 Maskiner og transportmidler11 93613 1129,9125 151121 153-3,2
    71 Kraftmaskiner og -utstyr1 2661 60827,010 49310 6831,8
    72 Maskiner for spesielle industrier1 4011 4151,011 88012 7767,5
    73 Metallbearbeidingsmaskiner9112436,5694654-5,8
    74 Andre industrimaskiner og -utstyr3 0023 47515,723 65526 61712,5
    75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr731711-2,83 8654 71121,9
    76 Telekommunikasjonsapparater1 0021 30430,19 29610 52013,2
    77 Elektriske maskiner og apparater2 3902 4090,839 71633 769-15,0
    78 Kjøretøyer for veg1 3241 4096,412 18610 999-9,7
    79 Andre transportmidler728656-9,813 36410 424-22,0
    8 Forskjellige ferdigvarer4 4854 8698,637 57941 0589,3
    81 Prefabrikerte bygninger260244-6,11 9222 0024,2
    82 Møbler og deler3343525,42 6992 650-1,8
    83 Reiseeffekter, vesker og liknende29300,72272499,7
    84 Klær og tilbehør til klær3123274,92 2022 2713,2
    85 Fottøy829413,967276614,0
    87 Vitenskapelige og tekniske instrument1 7901 8483,315 84716 5764,6
    88 Fotografiske og optiske artikler, ur4236-14,53453552,7
    89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.1 6351 93718,513 66516 18918,5
    9 Andre varer og transaksjoner43052121,23 4015 31456,3
    91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00.00.
    93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art709029,551862921,4
    96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler011 421,266-3,0
    97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)36043019,42 8764 67962,7
    1FNs standard-inndeling er Standard International Trade Classification, Revision 4 (SITC, Rev. 4)
    2Grunnet konfidensialitet er varegruppe 56 «Kunstgjødsel» slått sammen med varegruppe 59 «Kjemiske produkter ikke ellers nevnt»..
    Standardtegn i tabeller
  • Fastlandseksport etter produksjonsfylke, varegrupper etter FNs standard-inndeling for varehandel. År. Millioner kroner
    Fastlandseksport etter produksjonsfylke, varegrupper etter FNs standard-inndeling for varehandel. År. Millioner kroner1 2
    2025
    Total fastlandseksportFordeling etter SITC
    Matvarer, drikkevarer og tobakk (SITC 0 og 1)Fisk (undergruppe 03 av SITC 0)Råvarer, unntatt brenselsstoffer (SITC 2 og 4)Brenselsstoffer (SITC 3)Kjemiske produkter (SITC 5)Bearbeidde varer (SITC 6)Maskiner og transportmidler (SITC 7)Forskjellige ferdigvarer (SITC 8)
    Hele landet768 063188 963173 91137 61096 92384 110131 412177 15951 887
    Produksjonsfylke
    Oslo - Oslove21 7351 5022292 11459 9019885 7301 496
    Østfold20 8551 4971374 049527 8883 8023 428140
    Akershus10 6841 391554274215 0912452 3301 332
    Buskerud19 343541505471 1082 3168 2837 029
    Vestfold13 481110281 149192 1375 1583 1181 791
    Telemark35 41042418550248026 2152 6664 216907
    Innlandet20 1699175792 955217532 4006 7176 406
    Agder46 28288375285968 87328 9526 326383
    Rogaland57 18310 2987 5273 51016 5931 35713 40910 0072 010
    Vestland138 23435 13733 3723 48351 4782 83424 73119 1091 462
    Møre og Romsdal69 98235 49433 4772 92523 57213 59312 3072 090
    Trøndelag - Trööndelage45 99027 60326 7821 376344 9466 3743 5222 135
    Troms - Romsa - Tromssa21 35019 99719 9161420::709
    Finnmark - Finnmárku - Finmarkku9 4478 3078 3045145562:24:
    Nordland - Nordlánnda50 63230 83830 3142 2470:11 474:65
    Svalbard76000760000
    Jan Mayen000000000
    Norske varer med opprinnelse fra flere fylker46 5849 3408 6419 17526 613313119556468
    Reeksport av varer produsert i utlandet3 118 0252 9591 6778239074 22611 26578 22319 622
    Uoppgitt fylke4 22 5992 2131 4361 007111 3762 80510 6734 514
    1FNs standard-inndeling er Standard International Trade Classification, Revision 4 (SITC, Rev. 4)
    2Standard International Trade Classification, Revision 4 (SITC, Rev. 4
    3Med produksjonsfylke forstås det fylket der verdiskapningen er størst. Hvis eksporten består av en blanding av varer fra flere fylker, kan produksjonsfylket være vanskelig å fastslå. Da oppgir rapportøren at varene har sin opprinnelse fra flere fylker. Øker en importert innsatsvare sin verdi til over det dobbelte mens varen bearbeides i Norge, regnes varen som norsk produksjon. I motsatt fall anses det som eksport av vare produsert i utlandet.
    4Med uoppgitt fylke menes at det ikke foreligger opplysninger om produksjonsfylke.
    12. juli 2024: Tabell 10482 i statistikkbanken har blitt oppdatert med nye tall for årene 2022 og 2023.
    Standardtegn i tabeller
  • Import og eksport av varer, etter handelsområder, verdensdeler og utvalgte land. År. Millioner kroner
    Import og eksport av varer, etter handelsområder, verdensdeler og utvalgte land. År. Millioner kroner
    2025
    EksportImportHandelsbalansen
    I alt1 778 7911 117 938660 852
    Handelsområder
    Norden287 430187 80399 627
    EFTA17 10114 7612 340
    EU1 1 175 368612 896562 472
    OECD1 508 846671 267837 579
    Utviklingsland128 314252 169-123 854
    MUL - minst utviklede land5 4057 042-1 637
    Verdensdeler og land
    Europa1 532 399693 248839 151
    Belgia90 11522 49467 621
    Danmark100 67746 64254 035
    Estland3 3936 967-3 574
    Finland58 28125 60932 672
    Frankrike102 43932 39970 040
    Hellas7 9261 8536 073
    Irland7 54813 745-6 197
    Island10 2863 2747 012
    Italia31 71738 151-6 434
    Litauen15 93812 6713 268
    Nederland173 05645 807127 249
    Polen104 57243 91160 660
    Portugal8 2094 2273 982
    Romania6 5179 130-2 613
    Russland5212 767-2 246
    Slovakia1 3454 808-3 463
    Spania21 62221 185437
    Storbritannia316 57945 823270 755
    Sveits6 81111 418-4 606
    Sverige114 952110 9973 955
    Tsjekkia3 91615 169-11 253
    Tyrkia10 13210 718-585
    Tyskland310 141130 630179 512
    Ungarn1 7077 999-6 292
    Østerrike4 3117 031-2 721
    Andre land i Europa19 68817 8231 865
    Asia125 947233 878-107 931
    Hong Kong2 3002 383-82
    India4 2589 696-5 438
    Japan10 66518 545-7 880
    Kina48 733133 302-84 568
    Malaysia3 1185 096-1 977
    Singapore5 3334 542792
    Sør-Korea16 76510 1576 609
    Taiwan2 5227 769-5 248
    Thailand5 7638 335-2 572
    Vietnam5 55613 538-7 982
    Andre land i Asia20 93420 515419
    Nord-, Sentral-Amerika og Karibia84 528106 600-22 072
    Canada8 88818 551-9 663
    USA68 27979 160-10 881
    Andre land i Nord- og Mellom-Amerika7 3618 889-1 528
    Sør-Amerika13 97536 631-22 656
    Brasil9 79422 956-13 162
    Chile1 7164 880-3 164
    Peru3914 230-3 839
    Andre land i Sør-Amerika2 0744 565-2 491
    Afrika17 10214 9472 156
    Angola2 327582 269
    Botswana1137-137
    Sør-Afrika1 1154 848-3 734
    Andre land i Afrika13 6599 9043 758
    Oseania4 1382 7611 377
    Australia3 5212 1891 332
    New Zealand447567-121
    Andre land i Oseania1705165
    1Fra februar 2020 er ikke Storbritannia med i tallene for EU.
    Standardtegn i tabeller
  • Import, uten skip og oljeplattformer, samt fastlandseksport, etter handelsområder, verdensdeler og utvalgte land. År. Millioner kroner
    Import, uten skip og oljeplattformer, samt fastlandseksport, etter handelsområder, verdensdeler og utvalgte land. År. Millioner kroner
    2025
    FastlandseksportImport utenom skip og oljeplattformerHandelsbalansen
    I alt768 0631 115 801-347 737
    Handelsområder
    Norden140 154187 580-47 426
    EFTA17 10114 7522 349
    EU1 425 139612 472-187 333
    OECD518 386671 005-152 619
    Utviklingsland115 431251 372-135 941
    MUL - minst utviklede land3 7107 042-3 332
    Verdensdeler og land
    Europa538 332692 816-154 484
    Belgia20 90822 494-1 586
    Danmark45 62246 478-856
    Estland3 3936 967-3 574
    Finland11 70525 564-13 859
    Frankrike20 66432 399-11 735
    Hellas2 3041 853451
    Irland7 54813 745-6 197
    Island10 2863 2657 021
    Italia20 76438 151-17 386
    Litauen7 30612 671-5 365
    Nederland62 04645 80716 238
    Polen38 15343 882-5 729
    Portugal8 2094 2183 991
    Romania4 3589 130-4 772
    Russland5212 767-2 246
    Slovakia1 3454 808-3 463
    Spania20 30821 185-877
    Storbritannia75 84845 82330 025
    Sveits6 81111 418-4 606
    Sverige69 306110 991-41 684
    Tsjekkia3 91615 169-11 253
    Tyrkia7 02410 718-3 693
    Tyskland65 729130 630-64 901
    Ungarn1 7077 999-6 292
    Østerrike4 3117 031-2 721
    Andre land i Europa18 24017 653587
    Asia112 513233 081-120 568
    Hong Kong2 3002 383-82
    India4 2589 696-5 438
    Japan10 66518 545-7 880
    Kina42 443132 505-90 062
    Malaysia3 1185 096-1 977
    Singapore4 8184 542277
    Sør-Korea13 31710 1573 160
    Taiwan2 5227 769-5 248
    Thailand5 7638 335-2 572
    Vietnam5 55613 538-7 982
    Andre land i Asia17 75320 515-2 762
    Nord-, Sentral-Amerika og Karibia82 958106 600-23 642
    Canada8 28818 551-10 262
    USA67 32179 160-11 839
    Andre land i Nord- og Mellom-Amerika7 3498 889-1 540
    Sør-Amerika13 66035 722-22 062
    Brasil9 61222 956-13 343
    Chile1 6413 971-2 330
    Peru3334 230-3 897
    Andre land i Nord- og Sør-Amerika2 0744 565-2 492
    Afrika15 81114 947864
    Angola2 327582 269
    Botswana1137-137
    Sør-Afrika1 1154 848-3 734
    Andre land i Afrika8 9619 9042 466
    Oseania4 0882 7611 326
    Australia3 5212 1891 332
    New Zealand447567-121
    Andre land i Oseania1205115
    1Tall for EU er uten Storbritannia fra februar 2020.
    Standardtegn i tabeller
  • Eksport av fisk, etter fiskeart. År
    Eksport av fisk, etter fiskeart. År1
    Millioner kronerEndring i prosent
    202420252024 - 2025
    I alt167 893173 9303,6
    Laks2 122 423124 3151,5
    Torsk11 70512 7268,7
    Sild4 2444 2460,0
    Makrell8 2918 075-2,6
    Sei3 7134 32416,5
    Hyse1 6592 26136,3
    Ørret6 7387 3899,7
    Reker3 :::
    Kveite1 3431 4145,3
    Lange43652520,4
    Brosme24737752,6
    Uer8521 02320,1
    Annen fisk, kreps-, bløtdyr og varer derav2 6982 189-18,9
    Andre skalldyr/bløtdyr3 5455 06642,9
    1Tabellen omfatter gruppe SITC 03 ’Fisk, krepsdyr, bløtdyr og varer derav’ i FNs standard-inndeling for varehandel (SITC). SSB har i tabellen gruppert fiskeartene i SITC03 basert på varegruppene i tolltariffen HS. Det kan være noe avvik fordi ikke alle varegrupper i HS er spesifisert etter fiskeart. Gruppen ’Annen fisk’ er summen av de varegruppene i SITC 03 som ikke kan spesifiseres ved hjelp av HS.
    2Varegruppen «Laks» inneholder mer enn den ukentlige laksestatistikken: Fileter og annen tilberedt laks er også med
    3Grunnet konfidensialitet er eksporten for varegruppe «Reker» slått sammen med varegruppe «Andre krepsdyr utenom reker og bløtdyr».
    Standardtegn i tabeller
  • Første revisjon av årstall for import og eksport av varer. Varegrupper etter FNs standard-inndeling for varehandel
    Første revisjon av årstall for import og eksport av varer. Varegrupper etter FNs standard-inndeling for varehandel1
    2025
    ImportEksport
    Millioner kronerEndring i prosentMillioner kronerEndring i prosent
    Varer i alt1 117 9380,21 778 7910,2
    Av dette:
    Råolje8 3628,9435 848-0,3
    Naturgass, også flytende4730,0570 8810,5
    Naturlige gasskondensater38013,83 7480,0
    Skip og oljeplattformer2 13855,025112,3
    Varer utenom skip og oljeplattformer1 115 8010,51 7790,2
    Fastlandseksport..768 0630,3
    0 Matvarer og levende dyr87 8890,0187 6020,0
    00 Levende dyr, utenom gruppe 032650,21050,0
    01 Kjøtt og kjøttvarer2 6280,0609-0,2
    02 Meierivarer og egg2 8400,07690,0
    03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr8 099-0,1173 9110,0
    04 Korn og kornvarer10 2550,09710,0
    05 Grønnsaker og frukt20 0420,0292-0,2
    06 Sukker, sukkervarer og honning3 0610,0810,0
    07 Kaffe, te, kakao, krydderier11 2140,08480,0
    08 Dyrefor (unntatt umalt korn)20 0010,06 1800,0
    09 Forskjellige matvarer9 4840,03 836-0,2
    1 Drikkevarer og tobakk16 5260,31 3620,0
    11 Drikkevarer10 907-0,21 2670,0
    12 Tobakk og tobakksvarer5 6191,3940,0
    2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer65 541-0,132 0460,0
    21 Huder, skinn og pelsskinn, rå470,02450,0
    22 Oljefrø og oljeholdige frukter2 9850,0140,0
    23 Rågummi207-0,466-2,7
    24 Tømmer, trelast og kork5 8370,09 6770,0
    25 Papirmasse og papiravfall5760,04 1800,0
    26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd1940,03200,0
    27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler6 906-0,15 7280,0
    28 Malmer og avfall av metall44 296-0,110 8900,0
    29 Animalske og vegetabilske råvarer4 4920,09270,0
    3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm61 1641,41 107 3990,1
    32 Kull, koks og briketter3 8380,0792 408,6
    33 Mineralolje og mineraloljeprodukter49 7941,7492 001-0,2
    334 Mineraloljeprodukter, raffinerte36 2910,351 7830,0
    34 Gass, naturlig og tilvirket2 4390,0588 7060,5
    342 Flytende propan og butan1 854-0,316 4160,0
    35 Elektrisk strøm5 0930,026 6130,0
    4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks16 1750,05 5640,0
    41 Dyrefett og -oljer6 530-0,12 4940,1
    42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert8 3460,18350,0
    43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet1 2990,02 235-0,1
    5 Kjemiske produkter118 643-0,284 110-0,1
    51 Organiske kjemiske produkter12 3200,018 256-0,1
    52 Uorganiske kjemiske produkter11 2150,111 714-0,1
    53 Farge- og garvestoffer4 981-0,12 4530,0
    54 Medisiner, farmasøytiske produkter36 024-0,213 516-0,1
    55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter15 118-0,13 2250,0
    56 Kunstgjødsel2 5 903-1,7::
    57 Plastråstoffer6 5570,08 0160,0
    58 Plast, halvfabrikata9 134-0,12 264-0,1
    59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt17 390-0,18 5150,0
    6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale144 196-0,1131 4122,0
    61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn400-0,21040,2
    62 Varer av gummi, i.e.n.8 8200,01 4320,0
    63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)9 0820,02 7230,0
    64 Papir, papp og varer derav10 4930,06 9960,0
    65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer11 433-0,12 8040,0
    66 Varer av ikke-metalliske mineraler12 553-0,82 9350,0
    67 Jern og stål26 6870,019 054-0,5
    68 Metaller, unntatt jern og stål13 370-0,181 1460,1
    69 Varer av metaller, i.e.n.51 3570,014 21723,0
    7 Maskiner og transportmidler431 0380,5172 2100,0
    71 Kraftmaskiner og -utstyr22 369-0,414 332-2,2
    72 Maskiner for spesielle industrier36 175-0,516 209-0,2
    73 Metallbearbeidingsmaskiner3 4880,08940,0
    74 Andre industrimaskiner og -utstyr65 461-0,132 1120,5
    75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr43 4750,05 916-0,1
    76 Telekommunikasjonsapparater40 148-0,112 9640,0
    77 Elektriske maskiner og apparater71 5930,157 1400,3
    78 Kjøretøyer for veg123 2000,016 0880,0
    79 Andre transportmidler25 12910,316 5540,2
    8 Forskjellige ferdigvarer143 5950,051 887-0,1
    81 Prefabrikerte bygninger10 3730,02 6120,0
    82 Møbler og deler19 827-0,13 6340,0
    83 Reiseeffekter, vesker og liknende2 974-0,23020,0
    84 Klær og tilbehør til klær26 8660,23 0720,0
    85 Fottøy7 1050,09190,0
    87 Vitenskapelige og tekniske instrument27 879-0,322 081-0,1
    88 Fotografiske og optiske artikler, ur5 3720,05050,0
    89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.43 2000,018 763-0,2
    9 Andre varer og transaksjoner33 17112,15 2000,3
    91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00,000,0
    93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art31 08213,07191,9
    96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler61-0,380,0
    97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)2 0280,04 4730,0
    1FNs standard-inndeling er Standard International Trade Classification, Revision 4 (SITC, Rev. 4)
    2Grunnet konfidensialitet er varegruppe 56 «Kunstgjødsel» slått sammen med varegruppe 59 «Kjemiske produkter ikke ellers nevnt».
    Standardtegn i tabeller

Import og eksport, alle  land og varenummer (HS) for årene 1988 - 2025. Komplette datasett for nedlasting (CSV).

Om statistikken

Informasjonen under «Om statistikken» ble sist oppdatert 1. september 2026.

Import og eksport
Import består hovedsakelig av utenlandskproduserte varer som føres inn til Norge. Dette kan også inkludere reimport av opprinnelige norskproduserte varer og bearbeidede varer.

Eksport består hovedsakelig av innenlandskproduserte varer som sendes ut av Norge og reeksport av opprinnelig utenlandskproduserte varer og bearbeidede varer.

Handelen med varer er basert på fysiske varebevegelser over landegrensene, men for enkelte varer som skip, oljeplattformer og fly skjer det ofte en handel uten at det forekommer en slik bevegelse. Import og eksport av slike varer bestemmes derfor etter skifte i nasjonaliteten til det økonomiske eierskapet. Dette måles ved kjøp, salg og finansielle leieavtaler. Opplysninger om finansielle leieavtaler innhentes ikke for skip.

Fastlandseksport
Fra mars 2013 er "fastlandseksport" brukt om eksport av andre varer enn råolje, naturgass, naturlige gasskondensater, skip og oljeplattformer. "Fastlandseksport" erstattet begrepet "tradisjonelle varer", som ble brukt tidligere.

Statistisk område og økonomisk territorium
Utenrikshandelsstatistikken er basert på internasjonale retningslinjer fra FNs statistiske kommisjon.

Den generelle anbefalingen er at statistikken skal omfatte varer som påvirker landets beholdning av materielle ressurser ved at varer går inn (import) eller ut (eksport) av landets økonomiske territorium. Et lands økonomiske territorium består av en juridisk dimensjon i tillegg til den geografiske og inkluderer dermed skip, fly og flytende oljeplattformer som er nasjonalt eid og underlagt landets lovgivning. Dette er varer som ikke nødvendigvis befinner seg innenfor landets geografiske område, men likevel regnes som en del av landets materielle ressurser. For denne varetypen vil et skifte i det økonomiske eierskapets nasjonalitet registreres som en vareførsel.

Det er to måter å avgrense statistikken på – generalhandel eller spesialhandel. Der et lands statistiske område sammenfaller med det økonomiske territoriet anbefaler FN at generalhandelsprinsippet blir brukt. Dette innebærer også at tidspunktet for import eller eksport registreres når varer ankommer eller forlater det økonomiske territoriet. Spesialhandelsprinsippet benyttes hvis det statistiske området kun dekker deler av det økonomiske territoriet. SSB følger, med noen unntak mht bruk av tollager, i all hovedsak generalhandelsprinsippet.

Det norske økonomiske territoriet består av Fastlands-Norge, Svalbard, Jan Mayen, Norges biland, territorialfarvann, inkludert luftrommet over, økonomiske sone, norsk del av kontinentalsokkelen, territoriale enklaver i utlandet (ambassader, konsulater, militære baser, forskningsstasjoner) samt norskeide skip, fly og flytende oljeplattformer.

Utenrikshandelsstatistikken er i all hovedsak basert på opplysninger fra tolldeklarasjoner. Det norske tollområdet dekker kun Fastlands-Norge og tilhørende territorialfarvann. For import eller eksport som faller helt eller delvis utenfor tolletaten virkeområde benyttes alternative kilder. SSB innhenter opplysninger direkte fra oppgavegivere og andre registre for å dekke handel med viktige varer til og fra de resterende deler av det økonomiske territoriet.

Følgende inngår i norsk statistisk område: Fastlands-Norge og tilhørende territorialfarvann
Tolldeklarasjoner dekker fysiske varestrømmer som passerer tollgrensen. Inn- og utførsel som fritas fra ordinær deklareringsplikt følger av vareførselsforskriften §§ 4-1-9 til 4-1-28. Etter anbefalinger fra FN utelates enkelte varestrømmer fra statistikken. Dette gjelder blant annet handel med norske varer som går mellom tollområdet og andre deler av norsk økonomisk territorium. I den grad det er mulig blir også handel med utenlandske varer til og fra utenlandske enklaver, skip, fly og flytende oljeplattformer i Norge fjernet. For å skille ut denne type transaksjoner brukes informasjon fra prosedyrekoder som angis ved tolldeklarering. I all hovedsak, med noen unntak, jf. behandlingen av tollager, vil registreringstidspunktet for handelen være når varen passerer inn eller ut av tollområdet.

Det finnes fire typer tollager (se http://www.toll.no). På alminnelig lager og sentrallager kan ufortollede varer lagres i påvente av fortolling. Ved import vil uttaket fra tollager være tidspunktet som registreres i statistikken selv om varen ankom det økonomiske territoriet, ved innlegg på tollager, på et tidligere tidspunkt. Dette medfører at den statistiske behandlingen av disse dataene følger spesialhandelsprinsippet. I praksis er imidlertid tidsdifferansen mellom innlegg og uttak fra lager vanligvis så liten at statistikken vurderes å være tilnærmet lik generalhandel. For taxfree- og bearbeidingslager er behandlingen identisk med generalhandel.

Land
Ved import benyttes opprinnelsesland, og for eksport bestemmelsesland.

For råvarer er opprinnelsesland landet hvor varen er produsert. For ferdigvarer og bearbeidede varer er opprinnelseslandet der varen har fått sin endelige form. Bestemmelsesland er landet som er det sist kjente mottakerland for varen på eksporttidspunktet.

For skip, fly og mobile oljeplattformer er opprinnelseslandet det landet som tidligere eide varen (økonomisk eierskap). Når det gjelder norskproduserte varer som er solgt til utlandet og senere kjøpt hjem, er opprinnelsesland oppgitt som det landet varene er returnert fra.

Statistisk landliste følger den internasjonale standarden ISO-3166.

Landkoder benyttet i de historiske tabellene 1866-1987
Landkodene som er benyttet i tabell 13625 for årene 1866 til 1975 er delvis basert på ISO 3166 og konstruerte koder for de land som for det meste er tidligere kolonier.

I landtabellene som alle starter i 1960 er ISO 3166 benyttet fullt ut bortsett fra for et par land.

Transportmåte
Transportmåte viser hvilke transportmiddel som er benyttet ved grensepassering ved import eller eksport av varer og følger Standard for klassifisering av transportmåte ved grensepassering.

Mengde
De fleste varers mengde oppgis i kilogram (vekt utenom emballasje), unntatt skip og strøm, som måles i hhv. bruttotonn og kWh. For mange varer gis i tillegg informasjon om kvantum i annen mengdeenhet, som f.eks. stykk, fat, standardkubikkmeter, karat, liter, par etc. Tolltariffen og Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen viser hvilke varer dette gjelder. Statistikk blir publisert både i kilogram og annen mengdeenhet.

Statistisk verdi
Statistisk verdi er varens verdi ved passering av norsk grense. Toll, merverdi- og andre avgifter inngår ikke i den statistiske verdien.

Ved import skal verdien settes til CIF (Cost Insurance Freight). Det vil si varens verdi ved norsk grense inklusive de omkostninger som er forbundet med å levere varen frem til grensen. Disse omkostningene er hovedsakelig transportomkostninger og forsikring. For eksport er det på samme måte. Statistisk verdi settes lik varens verdi ved norsk grense inklusive de omkostninger som er forbundet med å transportere varen dit, kalt FOB (Free On Board). CIF og FOB er to av flere leveringsbetingelser som inngår i Incoterms. Incoterms er en samling salgsklausuler brukt i internasjonal handel for avtaler mellom kjøper og selger om hvem som bærer kostnader med hensyn til risiko (ansvar) og transport av varen til avtalt sted.

For råolje som eksporteres med skip direkte fra installasjon på norsk kontinentalsokkel, regnes verdien ved eksporttidspunktet. Når det gjelder råolje og naturgass som føres til utlandet gjennom rørledning, regnes den statistiske verdien ved passering ut fra norsk kontinentalsokkel. Verdien av transport over internasjonale farvann og inn til terminal i utlandet regnes som en tjenesteeksport og faller dermed inn under statistikken Utenrikshandel med tjenester.

Statistisk verdi for eksport og import av skip er overdragelsessum inklusive overtakelse av gjeld. For fisk som norske fartøyer har fanget utenfor norsk tollgrense og ført i land i utlandet, er statistisk verdi det som utbetales til fiskeren ved salg fra lager, fratrukket salgslagsavgift.

Produksjonsfylke
I statistikken er produksjonsfylke det fylket der verdiskapningen er størst. I situasjoner hvor eksporten består av en blanding av varer fra flere fylker, og hvor produksjonsfylket er vanskelig å fastslå, får varene sin opprinnelse fra flere fylker.

Varegrupperinger
Statistikken er gruppert etter forskjellige vareklassifikasjoner ut fra ulike brukerbehov. Norske versjoner av de ulike internasjonale klassifikasjonene er tilgjengelige i Statistisk sentralbyrås (SSBs) database for standard klassifikasjoner. De internasjonale klassifikasjonene, samt korrespondansetabeller mellom de ulike klassifikasjonene, finnes på FN og EUs statistikkontors (Eurostat) sine nettsider.

Statistikken for utenrikshandel med varer bygger mest på opplysninger fra tolletatens innførsels- og utførselsdeklarasjoner. SSB får også tall for eksport av olje, gass og kull, skip, oljeplattformer og fly samt eksport av fisk landet i utlandet fra norske fartøyer fra andre kilder. Alle opplysninger er, uansett kilde, klassifisert etter tolltariffen.

Tolltariffen er en 8-sifret kode der de 6 første sifrene tilsvarer det internasjonale harmoniserte system (HS) som er utviklet av Den internasjonale tollunionen. De 2 siste sifrene er opprettet for nasjonale formål. Tolltariffen deler inn varene etter materialets art og består av mer enn 7 000 varenumre. SSB bruker tolltariffen som basis for Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen.

Ved publisering av utenrikshandelstall benyttes i stor grad FNs Standard International Trade Classification (SITC), som grupperer handelstallene etter varens materiale og bearbeidingsnivå (råvarer, halvfabrikata og ferdigvarer). SITC-koden består av 5 siffer. SSB publiserer import- og eksporttall landfordelt etter 2-sifret SITC-kode samt verditall, uten landfordeling, etter 3-sifret kode.

Andre varegrupperinger som brukes er Broad Economic Categories (BEC), FNs standard for gruppering av varer etter anvendelsesområde samt EU-standarden Classification of Products by Activity (CPA). For CPA samsvarer de 4 første sifrene med de tilsvarende posisjonene i Standard for næringsgruppering (NACE). Utenrikshandelsdata gruppert etter CPA viser varens næringstilknytning, ikke de enkelte næringers import og eksport av varer.

Landgruppering
Standard for landkoder utenrikshandel følger ISO-3166. EU-landene benytter samme gruppering, bortsett fra noen avvik av mindre betydning.

I publiseringen av handelstall brukes disse landgrupperingene:

  • Norden – Norges handel med Sverige, Danmark, Grønland, Færøyene, Finland, Åland og Island.
  • EFTA – Norges handel med Island, Sveits og Liechtenstein. EFTA – Store norske leksikon (snl.no)
  • EU – Oversikt over medlemsland over tid, se EUs nettsider.
  • OECD – Oversikt over medlemsland over tid, se OECDs nettsider.
  • Utviklingsland – fra og med 2007 er OECDs Development Assistance Committee (DAC-liste) brukt for definisjon av land som til enhver tid er godkjent som mottakere av offisiell utviklingshjelp. Ut fra denne har FN definert en gruppe Least Developed Countries, Minst Utviklede Land – (MUL), som også brukes som inndeling i utenrikshandelsstatistikken. Før 2007 var følgende land definert som utviklingsland i den norske handelsstatistikken: Bosnia-Hercegovina, Jugoslavia (Serbia og Montenegro), Kroatia, Makedonia, Malta, Slovenia; Afrika unntatt Sør-Afrika; Asia unntatt Japan; Nord- og Sør-Amerika unntatt USA, Canada og Grønland; Oceania unntatt Australia og New Zealand.

Kontakt

Opplysningstjenesten for utenrikshandelen

Relatert innhold