Brennevin er den varegruppen som har størst prosentvis nedgang på 4 prosent. Vin og øl går også ned sammenlignet mot fjoråret, mens rusbrus er den eneste varegruppen som øker. Det viser nye tall fra Alkoholomsetningen.

Øl er den varegruppen med høyest omsetning og står for omtrent 67 prosent av alkoholomsetningen i løpet av året, målt i antall vareliter. I 2024 utgjorde dette 261 millioner liter, en nedgang på 1 prosent mot 392 millioner liter omsatt i fjor. For 2024 omsatte vi for 56 liter øl per innbygger beregnet fra 15 år og eldre.

– Alkoholomsetningen hadde en topp under pandemien og har vært synkende siden. Nedgangen vi ser i år er mindre enn de to foregående årene. Sammenligner vi tallene mot årene før korona er alkoholomsetningen omtrent 8 prosent høyere nå, sier seniorrådgiver i Statistisk Sentralbyrå Jennifer Sommer

Figur 1. Omsetning av brennevin, vin, øl og rusbrus. 1 000 vareliter

4. kvartal

Vin og brennevin¹ har sin største omsetning i 4. kvartal hvert år. For 2024 omsatte vi for 3,6 millioner liter brennevin og 24 millioner liter vin. En nedgang på henholdsvis 4,1 prosent og 1,2 prosent sammenlignet mot 4. kvartal i fjor.

Rusbrus øker i omsetning. For 4. kvartal 2024 var økningen på hele 14,4 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

– Det er interessant å se at rusbrus fortsetter å øke i omsetning, mens de andre varegruppene går ned for hvert år. Om dette skyldes mindre grensehandel, endret kjøpemønster eller at det drikkes mer rusbrus er vanskelig å si, sier Jennifer Sommer.

Statistikken omfatter alle alkoholholdige drikkevarer som avgiftsdeklareres av produsenter og importører i løpet av et kvartal. Avgiftsplikten oppstår ved import eller uttak av alkoholholdige drikkevarer fra et lokale som tollregionen har godkjent til produksjon eller lagring av avgiftspliktige varer. Alkohol til medisinsk, teknisk eller vitenskapelig bruk er ikke med i tallene. Det uregistrerte forbruket i form av hjemmeprodusert alkohol, turistimport, taxfree og smuglervarer er heller ikke inkludert.

¹ Rettet fra Øl og vin til Vin og brennevin 3. mars 2025 kl. 08.50