Bygg og anlegg

Statistikk

Avfall fra byggeaktivitet
Statistikken viser mengden avfall fra bygge- og anleggsvirksomhet ved riving, nybygging og rehabilitering
Byggeaktivitet i strandsonen
Statistikken omfatter byggeaktivitet og arealbruk langs kystlinjen samt viktigere elver og innsjøer.
Byggeareal
Byggearealstatistikken viser utviklingen i byggeaktiviteten.
Byggekostnadsindeks for veganlegg
Statistikken måler prisutvikling på innsatsfaktorene til bygging og vedlikehold av veganlegg
Byggekostnadsindeks for bustader
Statistikken måler månadleg kostandsutvikling på innsatsfaktorane til bygging av einebustad av tre og bustadblokk. Har også ein kalkulator.
Byggekostnadsindeks for røyrleggjararbeid i kontor- og forretningsbygg
Indeksen syner den månadlege kostnadsutviklinga for røyrleggjararbeid
Bygningsmassen
Statistikken gir en oversikt over antall bygninger i Norge.
Næringenes økonomiske utvikling
Statistikken gir informasjon om aktiviteten i norsk næringsliv
Produksjonsindeks for bygge- og anleggsvirksomhet
Produksjonsindeksen måler aktiviteten i bygge- og anleggsnæringen
Omsetning i bygge- og anleggsvirksomhet
Statistikken måler terminvis omsetning innen bygge- og anleggsvirksomheten.
Statistikken oppdateres ikke lenger
Ordreindeks for bygge- og anleggsvirksomhet
Ordrestatistikken er en verdiindeks som beskriver utviklingen i bygge- og anleggsvirksomhet i Norge.
Statistikken oppdateres ikke lenger

Analyser, artikler og publikasjoner

Viser 10 av 27
  1. I 2024 ble det gitt igangsettingstillatelse til 18 679 nye boliger. Vi må tilbake 1993 for å finne et år med færre igangsettingstillatelser til nye boliger.

  2. Produksjonsaktiviteten i bygge- og anleggsnæringen falt med 2,1 prosent i 4. kvartal 2024 sammenlignet med 3. kvartal 2024, ifølge sesongjusterte tall. Fra november til desember falt aktiviteten med 1,2 prosent. Fra 2023 til 2024 var det en samlet nedgang på 2,9 prosent.

  3. Det ble i 3. kvartal gitt 4 805 byggetillatelser til nye boliger.

  4. Formålet med denne rapporten er å gi et oversiktsbilde over hvordan både boligstørrelsen på nybygg og boligbyggingen har utviklet seg over tid. Vi undersøker tall for hele landet samlet, fylkene og storbykommunene Oslo, Bergen, Stavanger og Trondheim.

  5. Produksjonsaktiviteten i bygge- og anleggsnæringen falt med 0,6 prosent i 3. kvartal 2024 sammenlignet med 2. kvartal 2024, ifølge sesongjusterte tall. Fra august til september falt aktiviteten med 0,4 prosent. Det var en bred nedgang i aktiviteten innenfor de fleste bygge- og anleggsnæringene fra august til september.

  6. Produksjonsaktiviteten i bygge- og anleggsnæringen falt med 0,7 prosent i 2. kvartal 2024 sammenlignet med 1. kvartal 2024, ifølge sesongjusterte tall. Fra mai til juni falt aktiviteten med 0,5 prosent. Det var en bred nedgang i aktiviteten innenfor de fleste bygg- og anleggsnæringene fra mai til juni.

  7. Produksjonsaktiviteten i bygge- og anleggsnæringen falt med 0,2 prosent i 1. kvartal 2024 sammenlignet med 4. kvartal 2023, ifølge sesongjusterte tall. Fra februar til mars falt aktiviteten med 0,7 prosent. Det var en bred nedgang i aktiviten innenfor alle bygg- og anleggsnæringene fra februar til mars, unntatt for næringen utvikling av byggeprosjekter som hadde en vekst på 0,7 prosent.

  8. I 2023 ble det gitt 22 778 igangsettingstillatelser til nye boliger. Vi må tilbake til 2010 for finne et år hvor det ble gitt færre igangsettingstillatelser til boliger.

  9. Produksjonsaktiviteten i bygge- og anleggsnæringen falt med 0,8 prosent i 4. kvartal 2023 sammenlignet med 3. kvartal 2023, ifølge sesongjusterte tall. Fra november til desember falt aktiviteten med 1,1 prosent. Fra 2022 til 2023 var det en samlet nedgang på 0,7 prosent.

  10. I løpet av de tre første kvartalene av året har det blitt gitt igangsettingstillatelse til 16 253 nye boliger. Det er en nedgang på 26,2 % sammenlignet med samme periode i 2022.

Eldre analyser, artikler og publikasjoner
for delområdet bygg og anlegg.

Kalkulator